UROCZYSTOŚĆ PRZEKAZANIA POPIERSIA RTM. WITOLDA PILECKIEGO SZKOLE

26 września 2023r. w ZS nr 3 odbyła się uroczystość przekazania Zespołowi Szkół nr 3 w Zabrzu popiersia patrona szkoły rotmistrza Witolda Pileckiego, wykonanego przez rzeźbiarza Tomasza Wenklara. Wśród dotychczasowych prac artysty znajdują się rzeźbiarskie portrety takich znakomitych osób jak: Ryszard Riedel, Tadeusz Nalepa, Wojciech Kilar, czy Witkacy. Teraz dołączył do nich patron naszej szkoły. Wraz z rzeźbiarzem popiersie przekazał szkole syn rotmistrza – 91-letni Andrzej Pilecki, którego obecność była dla nas zaszczytem. Wśród zaproszonych gości było wiele znakomitych postaci reprezentujących m.in. władze samorządowe i oświatowe Zabrza. Pani prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podkreśliła w swojej przemowie jak wielkim wzorem moralnym dla młodzieży może być nadal rotmistrz Pilecki. Pani Grażyna Kossowska, dyrektor szkoły do 2015 r., przypomniała, że choć dziś na całym świecie jest ponad 40 szkół im. W. Pileckiego, nasza była pierwszą placówką oświatową, która obrała go sobie za patrona. Dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu pani Iwona Mohl mówiła o misji edukacyjnej instytucji oświatowych i o filmie dokumentalnym o wizycie Pileckiego na Śląsku pt. „Brzemię”, produkowanym przez muzeum, który będzie miał premierę w grudniu. Jego reżyserzy Tomasz Owcarz i Grzegorz Rosengarten także byli obecni, a ekipa filmowa rejestrowała akademię, by niektóre sceny dodać do filmu. Wisienką na torcie był niesamowicie poruszający występ aktora Marka Probosza, który specjalnie przyjechał z Hollywood, by wystąpić w filmie „Brzemię”, a który z postacią Witolda Pileckiego jest związany od 2006 r., kiedy wystąpił w filmie „Śmierć Pileckiego”. Marek Probosz odczytał listy rotmistrza do syna Andrzeja i córki Zofii, czym niezwykle wzruszył pana Andrzeja i publiczność. Honorową wartę przy popiersiu pełnili przedstawiciele Strzelców Rzeczypospolitej, a ich dowódca Krzysztof Serafin podkreślił jak wielkie znaczenie ma dla niego to, że może stanąć przed synem bohatera. Po uroczystym odsłonięciu popiersia pani dyrektor szkoły Anna Milcarz podkreśliła, że nasza edukacja ma sens nie tylko w kontekście zdobywania wiedzy, ale również w aspekcie kształtowania naszych charakterów. A rotmistrz Pilecki inspiruje nas do działania na rzecz dobra, sprawiedliwości i prawdy.
Relacja z uroczystości

Previous post Wywiadówki
Next post Talenciaki dla ZS Nr 3
Skip to content