Projekt Comenius

1 sierpnia XI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr 3 rozpoczęło pracę nad projektem programu Uczenie się Przez Całe Życie (Longlife Learning Programme – LLP) – Comenius. Partnerami w tym projekcie są cztery kraje. 

Oprócz Polski są to:

  1. Meric Anadolu Lisesi, Bursa, Turcja. Szkoła nowa, założona w 2005 roku. Nauka w niej jest możliwa po zdobyciu odpowiednio wysokich wyników na egzaminie państwowym. Uczy przedmiotów ogólnokształcących, posiada dobrze wyposażone sale. Ciekawostką jest to, że posiada również bulodrom, a jej uczniowie zdobywają nagrody w grze w bule.
  2. Escola Secundaria Marques de Pombal, Lizbona, Portugalia. Założona 127 lat temu w zabytkowej dzielnicy Lizbony. Szkoła oferuje kursy techniczne i zawodowe w zawodach budownictwo, elektryka, mechanika, stolarstwo i projektowanie komputerowe.
  3. Liceul de Arta "Ioan Sima", Zalau, Rumunia. Szkoła artystyczna. Uczniowie uczą się śpiewać, grać na instrumentach, a także poznają sztuki plastyczne i rzeźbę. Jest to jedyna szkoła artystyczna w regionie dlatego wspiera wiele projektów artystycznych i kulturowych lecz także i tych dotyczących wiedzy ogólnej. Czas trwania projektu to 2 lata, czyli zakończymy działania w czerwcu 2013 roku. Tytuł projektu to: "You can't teach an old dog new tricks, or can you…?", czyli “Nie można nauczyć starego psa nowych sztuczek, a może jednak…?”

Obecnie „stary pies” musi dostosować się do zmieniającego się społeczeństwa bardzo szybko aby nie pozostać w tyle. Dlatego powinniśmy zaangażować młodych ludzi w proces nauczania ludzi starszych. Uczniowie dowiedzą się jakiego rodzaju wiedza jest szczególnie przydatna dla ich krewnych i osób z sąsiedztwa, zaangażują lokalne instytucje w pomoc przy projekcie, zaprojektują serię warsztatów i przeprowadzą je. Naszym celem jest nauczenie tych, którzy tego potrzebują podstawowych umiejętności obsługi komputera, takich jak użycie edytora tekstu, komunikatorów internetowych, surfowania po sieci, używania portali społecznościowych lub bankowości elektronicznej. Jeśli zaistnieje taka potrzeba uczniowie mogą również pomóc w nauce obsługi telefonu komórkowego lub języka obcego (np. podstawowe komendy komputerowe lub wiadomości systemowe).

Produktem końcowym będzie strona internetowa, na której uczniowie opiszą wszystkie przeprowadzone działania oraz umieszczą scenariusze warsztatów i wskazówki do dalszych ćwiczeń. Nagrany zostanie również film ukazujący poczynania i wysiłki uczniów a także multimedialne DVD.

Poprzez uczenie innych uczniowie powtórzą i utrwalą własne wiadomości, zrozumieją również naturę procesu uczenia się. Ponadto praca z krewnymi i sąsiadami wpłynie na wzmocnienie więzi rodzinnych a zaangażowanie instytucji lokalnych dostarczy uczniom koniecznego doświadczenia w pracy z władzami. Co więcej, współpraca z rówieśnikami z innych krajów europejskich pozwoli nie tylko na głębszy wgląd w problemy, z którymi się borykają ale też na porównanie i skontrastowanie różnych kultur, a co ważniejsze- znacząco poprawi znajomość języka angielskiego uczniów.

Komentarze są wyłączone

NOWE KIERUNKI
!!! KLASA LO DLA STEWARDESS i STEWARDÓW ZAPRASZAMY !!!
Dziennik elektroniczny
Dołącz do nas
Konkurs Informatyczny
Dołącz do nas na Facebooku!
Projekty realizowane w szkole
Projekty i nagrody
Pracownia EFS
FUNDACJA ROSA
Chmurka aktualności
70 – LECIE SZKOŁY!