PLAN TYGODNIA ZIEMI 2021

Dla szkół uczestniczących w projekcie „Zobacz Płuca”

Dzień Ziemi to święto naszej planety obchodzone na całym świecie. Każdego roku w szkołach organizowano różnorodne aktywności, które miały przypomnieć uczniom jak ważny wpływ ma nasza postawa na stan Ziemi.

Z powodu trwających zajęć online, w tym roku proponujemy zajęcia bezpieczne i urozmaicone z wykorzystaniem platformy Teams, pozwlające nie tylko zaznaczyć w dziennikach lekcyjnych obchody święta, ale również podsumować tr wający od października do marca projekt „Zobacz Płuca”.

Mamy nadzieje, że Dyrektorzy i inni nauczyciele w Państwa szkołąch nie będą mieli problemów z lekką zmianą planów lekcyjnych w przyszłym tygodniu. Przecież podstawa programowa zawiera w wielu punktach wskazuje potrzebę realizacji zajęć z zakresu ochrony środowiska. Przytoczę tylko pierwsze linijki wstępu:

Proponujemy więc plan zajęć (lekko zmodernizowany od ostatniego maila):

„Nauczanie biologii w szkole podstawowej ma na celu rozwijanie u uczniów chęci

poznawania świata, kształtowanie u nich właściwej postawy wobec przyrody i środowiska.

Człowiek jako integralna część tego świata powinien poznać podstawy jego

funkcjonowania. O tym traktują treści dotyczące różnorodności biologicznej i środowiska

przyrodniczego, a także ich ochrony.”

19.04 8.00

8.00 – 8.20 – SP23 – Julia Pindycka „Mydła glicerynowe – zdrowie nasze i naszej Planety”
8.25 – 8.45 – ZS3 – Marta Gardecka „Czy ślimaki mogą przeprowadzać fotosyntezę?”

https://tiny.pl/r8cp5

page1image2824791216

20.04 8.00

8.00 – 8.40
„Poranna rozmowa pełna klimatu” – prowadzące p. Anna Foltyn – Simka (szkoły średnie) i p. Sylwia Kot (szkoły podstawowe)

KAŻDY POZIOM SZKÓŁ MA SWOJEGO LINKA DO ZAJĘĆ:

SP – https://tiny.pl/r8clm ŚREDNIE - https://tiny.pl/r8txz

page1image2823158160 page1image2823158448

21.04

8.00 – 8.45 – warsztaty kulinarne „Warzywniak na talerzu” SP31 Katarzyna Krulicka

https://tiny.pl/r8tmx

page1image2823221776

22.04 8.00 – Podsumowanie projektu „Zobacz Płuca” – program przygotowany przez TV Zabrze.

page1image2823232608 page1image2823232960

UWAGI:

  1. Poniedziałkowe zajęcia prowadzą uczennice (ich prezentacje są bardzo ciekawe i pozwalają dzieciom – ich rówieśnikom podjąć takie aktywności, jak również poznać linki do filmów pokazujacych nietypowe zwierzęta morskie).
  2. Wtorkowe zajęcia są podzielone na grupy wiekowe – proszę pobrać właściwego linka. Lekcja będzie interaktywna a jej celem ostatecznie zdefiniowanie przyczyn niskiej emisji.
  3. Środa – podczas zajęć nauczycielka zaprezentuje krok za krokiem jak w prosty sposób przygotować potrawy wegetariańskie (zgodnie z naukowymi tezami – ograniczenie ilości zjadanego mięsa ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka i klimat planety).
  4. Czwartek – link do programu otrzymaja Panie już w poniedziałek-wtorek. Mam nadzieję, że program zastąpi w szkołach akademię z okazji Dnia Ziemi i będzie dobrym punktem wyjścia do rozmów na temat problemów klimatycznych Ziemi nie tylko na biologii. Dlatego prosimy w ramach możliwości o przekazanie linku do programu innym nauczycielom i umieszczenie go w czwartek na stronach internetowych szkół. Będzie to wspaniałe podsumowanie naszego projektu i mamy nadzieje przyczyni się do osiągnięcia efektu małych kroków do poprawy stanu zagrożonej Ziemi.
  5. Rozdanie nagród w konkursach ekologicznych z przyczyn epidemicznych i pogodowych zostało przełożone na maj. Dokładne informacje na stronach organizatorów (MOB Zabrze, IVLO, P39).

Aby przedsięwzięcie się udało, bardzo prosimy o informację zwrotną ile osób od Pań będzie brał udział w zajęciach? Czy będą to przedstawiciele klas, całe klasy z którymi macie rano lekcje, czy tylko dzieci z projektu.

Całość wydarzeń Tygodnia Ziemi zostanie opisana w Nowinach Zabrzańskich oraz promowana na stronach UM Zabrze.

Do zobaczenia Ania Foltyn – Simka i Sylwia Kot

Plakat Tygodnia Ziemi 2021

Komentarze są wyłączone

NOWE KIERUNKI
!!! KLASA LO DLA STEWARDESS i STEWARDÓW ZAPRASZAMY !!!
Dziennik elektroniczny
Dołącz do nas
Konkurs Informatyczny
Dołącz do nas na Facebooku!
Projekty realizowane w szkole
Projekty i nagrody
Pracownia EFS
FUNDACJA ROSA
70 – LECIE SZKOŁY!